Ľanové semienko hnedé

Vynikajúci doplnok kŕmnej dávky pre kone, má pozitívny vplyv na kožu, srsť, trávenie a metabolizmus!

Zdroj nenasýtených mastných kyselín. Balenie vydrží na niekoľko mesiacov!

 

Veľkosť balenia: 5 kg / 10 kg

Variant
Skladom Skladom Zvoľte variant
Kód: 497/5 K 497/10 Zvoľte variant
€11 €22 od €11
Kategória: KONE

Informácie:
Ľanové semeno obsahuje vysokú koncentráciu esenciálnych nenasýtených mastných kyselín (pre organizmus nevyhnutný). Esenciálny znamená, že si ich organizmus nedokáže vytvoriť a získava ich len z potravy. Sú dôležité najmä pre regulačné pochody v organizme, správnu funkciu bunkových stien, srdcovo-cievneho systému a imunity.

Ľanový tuk obsahuje prevažne nenasýtené mastné kyseliny (80-90%) - ktoré tvorí 20 - 30% kys. Olejová a linolová a 40 - 60% kys. Linolénová. Poskytuje teda omega 3, 6 a 9 kyseliny v optimálnom pomere.

Ľanové semeno obsahuje veľmi priaznivý sliz, ktorý, ktorý potiahne žalúdok a črevá ochranným filmom. Preto je veľmi vhodný najmä pri tráviacich ťažkostiach žriebät. Rozomleté ​​ľanové semienko je navyše vynikajúcim prírodným zdrojom vlákniny, ktorá zväčšuje objem stolice a olej v nej obsiahnutý zvláčňuje sliznicu. Odporúča sa preto na liečenie zápchy a problémov pri divertikulóza čriev.

Účinky omega-3 nenasýtených mastných kyselín sú najmä znižovanie zrážanlivosti krvi, a rizika srdcového ochorenia. Pôsobí tiež proti zápalom ciev, kĺbov, čriev a kožným ochoreniam.

Je to teda cenný zdroj mastných kyselín, aminokyselín (zvl. Lyzínu) a selénu. Má teda ozitivní vplyv na kožu, srsť, cievy a črevá.

 

Ľanové semeno a inzulínová rezistencia, obezita:

Lignany obsiahnuté v ľanových semenách môžu fungovať ako prírodné antioxidanty.

Lignany sa nachádzajú v rastlinách bohatých na vlákninu - obilninách, zelenine a ovocí. Predchádzajúce štúdie konštatovali, že ľanové semeno prispieva k zníženiu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny mliečnej žľazy vďaka svojim biologicky aktívnym zložkám - oleji obsahujúcemu približne 59 percent kyseliny alfa-linolénovej a Lignane diglukosidu sekoisolariciresinolu (SDG). Zdravotná prospešnosť ľanových lignanov spočíva v ich antioxidačnej aktivite, najmä v pohlcovanie hydroxylových radikálov. Semeno tiež obsahuje zlúčeniny s estrogénové aj antiestrogénne aktivitou.

Rastlinný SDG je baktériami v ľudskom alebo zvieracom hrubom čreve konvertovaný na cicavcov enterolignany enterodiol a enterolaktón, ktoré sa vyznačujú estrogénové aktivitou. Je o nich známe, že potláčajú rast nádorov, a to najmä nádorov senzitívnych k hormónom - karcinómu mliečnej žľazy, endometria a prostaty.

 

Významná je tiež úloha ľanového semena v prevencii cukrovky. Naznačujú, že potraviny s nízkym glykemickým indexom obsahujúce rozpustnú vlákninu môžu nielen zabrániť určitým metabolickým ramifikacím inzulínovej rezistencie, ale tiež túto rezistenciu znižovať. Ľanové semeno by mohlo v rámci udržanie glukózovej homeostázy ovplyvniť aj sekréciu inzulínu a jej mechanizmus.

Preto je ľanové semeno zvlášť vhodné u koní s dipozícii k IR, laminitídu či drží redukčnú diétu, ľanové semeno má nízky glykemický index a je teda bezpečný.

 

 

Cieľová zvieratá:
kôň, somár, dobytok, koza, ovca, prasa, vietnamskej prasiatko

Vhodný zdroj:
omega-3 mastných kyselín, omega-6 mastných kyselín, omega-9 mastných kyselín, aminokyselín (zvl. lyzínu), selénu

Úprava - dôležité informácie! :
Vaše zviera navykajte na plnú dávku ľanového semena postupne, obsahuje okolo 40% tuku, čo môže pôsobiť laxatívne.

Pred skrmovaním je nutné semeno našrotovat, či podrviť - kvôli tvrdej šupke je v celku, aj keď varené takmer nevyužiteľné (okrem slizu uvoľneného v teplej vode), ale všetko cenné, čo ľan ponúka je pre kone v nenamleté ​​forme nedostupné. Veľmi vhodný je elektrický mlynček na kávu či ručný mlynček na mak. Nepripravujte si ho však na viac ako 3 dni dopredu. Kvôli vys. obsahu tuku drvené semienko rýchlo žltne. V prípade, že si předmelete ľanové semínnko, uložte ho do mrazničky a pred skrmovaním vyberte požadované množstvo, takto skladovanej vám namletej vydrží mesiace!

 

Zbytočné obavy z otravy! Kys. kyanovodíková, ktorú obsahuje semeno ľanu, nie je závadná do množstva uvedeného v Dávkovanie, čo je na dospelého koňa dávka cca 120 g. Takže sa nemusíte obávať že nevařeným semenom svoje zviera otrávite. Môžete llněné drvené semienko podávať do kŕmenie bez ťažkostí nevarené suché drvené. Čo však môžete pre uvoľnenie slizu je zaliatí horúcou vodou- sparenia, a necháte nabobtnať aspoň 10 minút. Skrmujte pochopiteľne vmiešaní do ostatného krmiva, a vlažné, teplota prostredia, nie horúce! Horúca ani teplá krmiva vo výžive hospodárskych zvierat čoby býožravců nemajú svoje miesto.

 

DÁVKOVANIE:
Veľmi ľahko sa primieša namletej semeno do krmiva, zvieratá ho spravidla majú radi.
Pre koňa je optimálna v surovom stave množtsví 50 - 120 g denne.
Pre žriebätá 50 až 80 g. Väčšie množstvo sa musí variť 5 - 10 minút kvôli kys. Kyanovodíkovej.
Pre ďalšie zvieratá je možné skrmovanie surového ľanového semena v množstve 12 g na 50 kg zviera.

 

Trvanlivosť:
Minimálna trvanlivosť je 1 rok od dátumu výroby.

 

Hodnoty ľanového semienka:

Sušina SEk SNLk Vláknina Škrob Cukry Tuk Ca P
900 g 14 MJ    164 g 79,4 g 43,4 g 24,7 g 325 g   2,5 g  5,9 g 

 

Späť do obchodu